1 . apkures katlu nozīme

Apkures katli – iekārta, ar kuras palīdzību tiek panākti komfortabli dzīvošanas apstākli dzīvojamā telpā vai tā būtu privātmāja, vai dzīvoklis. Katls sastāv no slēgta tipa katla ar siltumnesēju, piemēram, ūdeni vai tvaiku.  Darbības princips balstās katla spēju sasildīt siltumnesēju līdz noteiktai temperatūrai, lai tas varētu piesildīt telpu vai arī uzsildīt krāna ūdeni.

Apkures katli ir ideāls risinājums to namu īpašniekiem, kuriem nav pašvaldību centrālās  apkures sistēmas. Piemēram, privātmāju un piepilsētas dārza māju sildīšanai. Ar apkures katlu šajās dzīvojamās telpās iespējams izveidot centrālo apkuri, tādejādi atrisinot problēmu kā piesildīt katru istabu atsevišķi. Liels plus personīgajai centrālajai apkurei kuras pamatā ir apkures katls, ir iespēja pašam izvēlēties vēlamo telpu un ūdens temperatūru. Apkures sistēmu ir iespējams pielāgot katram īpašniekam individuāli ņemot vērā apkurināmo telpu platību. Vienu no šādiem centrālas apkures risinājumu veidiem piedāvā SIA Ramans un Partneri. Risinājums ir pieslēdzams jebkurā vietā Latvijā. Iespējams pieslēgt jau esošajam centrālās apkures risinājuma, vai arī veidot no jauna. Sadarbībā ar mūsu partneriem, piedāvājam, gan pārveidot Jūsu esošo apkures sistēmu, gan ierīkot pilnībā no jauna.

 

 1. Apkures katlu parametri:

Katli, kas domāti telpu apsildīšanai un karstā ūdens nodrošināšanai, ir ar sekojošiem parametriem:

Jaudas, Siltumnesēja veida, iespējamā temperatūras diapazona  un spiediena nodrošināšana, efektivitāte, hidrauliskā pretestība. Tieši šie parametri ir svarīgākie apkures katla izvēlē.

 1. Jaudas līmenis. Šo parametru ir grūti aprēķināt patstāvīgi, jo katrai dzīvojamai telpai tas var atšķirties, tāpēc ieteicams konsultēties ar speciālistu, lai izvēlētos pareizo savām vajadzībām. Svarīgi balstīties uz šādiem kritērijiem:
  1. Sienas un grīdu biezums, no kāda materiāla tās izgatavotas
  2. Cik logi atrodas telpā, kāda izmēra tie ir, no kāda materiāla ražoti
  3. Vai istabā ir kamīns, krāsns
  4. Kāda veida istabas ir vairākumā mājā/ dzīvoklī.
 2. Izmantojamās apkures veids: vai tas ir ciets /malka, granulas, ogles/, šķidrs /dīzeļdegviela, mazuts/, gāze / propāns, dabasgāze/ vai elektrība.
 3. Materiāls no kā izgatavots apkures katls: čuguns, tērauds, alumīnijs, metāls
 4. Uzstādīšanas metode un vieta. Katlu atrašanās vietai ir ļoti liela nozīme, jo katrai telpai ir savas specifiskās īpašības
 5. Izplūdes gāzu novadīšana. Katram apkures katlu veidam atšķiras prasības pēc kurām izvēlas skursteni un materiālus no kā tas ražots.
 6. Cirkulācijas loku skaits. Vai centralizētajā apkures sistēma ir viens vai divi cirkulācijas loki.
 7. Izcelsmes valsts un apkures sistēmas piemērotība vietējiem laika apstākļiem. SIA Ramans un Partneri piedāvā Latvijas laika apstākļiem piemērotus apkures risinājumus.
 8. Apkures katlu viedi.
 • Cietā kurināmā apkures katli. Viens no populārākajiem un pazīstamākajiem viediem kā nodrošināt siltumu mājās. Ar šī katla palīdzību ir iespējams uzturēt optimālo gaisa temperatūru un iegūt karsto ūdeni, kas nepieciešams kā ikdienas vajadzībām, gan ēdiena pagatavošanā. Cietā kurināmā veidi – akmeņogles, kūdra, kokss, malka, granulas u.c. Katls ar apkures materiālu tiek barots manuāli vai arī automātiski (piemēram, granulas tiek padotas caur šneku). Kurināšanas rezultātā rodas atkritumvielas – pelni un dūmi.
 • Šķidrā kurināmā apkures katli. Degvielas veids – dīzeļdegviela, vai mazuts. Dīzeļdegvielas apkures kalts- viena cirkulācijas apļa katls, kas aprīkots ar atvērtu sadegšanas kameru. Tā īpaša iezīme ir nomaināms deglis. To nomainot ir iespējams pārslēgties uz citu degvielas veidu.
 • Gāzes apkures katls. Vēl viens no populārākajiem veidiem kā savā mājoklī nodrošināt siltumu un silto ūdeni. Viens no izmaksu ziņā efektīvākajiem un izdevīgākajiem apkures veidiem. Nav nepieciešama atsevišķa telpa apkures materiāla uzglabāšanai, kā tas ir gadījumā ar cieto apkurināmo. Nerodas pelni apsildes procesā. Mājā neveidojas nosēdumi no sodrējiem.

Katli tiek izdalīti vairākos veidos

 • Stiprināmi pie sienas. Stiprinās pie sienas vai arī speciāli izveidota rāmja sienā. Kompakti izmēros un nelieli savās jaudās. Telpā neaizņem daudz vietas un nav nepieciešama atsevišķa speciāla telpa kurā izvietot katlu. Bieži aprīkot ar tālvadības pulti ar kuru ērti pārvaldīt katla funkcijas.
 • Grīdas. Rada mazāku troksni nekā atmosfēriskie degļi. Efektīvi jaudas patēriņa ziņā.

 

Katli ar vienu cirkulācijas loku ir paredzēti siltuma nodrošināšanai un ūdens sildīšanai ar diviem cirkulācijas lokiem, tikai siltuma nodrošināšanai.

 

 • Elektriskās apkures kalts. Populāri, kā papildus (rezerves) nodrošinātāji, citiem apkures veidiem. Piemēram, cietā kurināmā katliem, kad beidzas malka, un lai nepārtrauktu siltuma nodrošināšanu pieslēdzas elektriskais katls. Populāri arī mazu telpu siltuma nodrošināšanai.

 

Apkopojot rakstā iepriekš minēto, ir vērts atgādināt kritērijus katla izvēlei. Katla ražotājs, uzņēmumam, kas to uzstāda, kā izmatojamo kurināmā materiāla kvalitāti. Šo kritēriju kopsumma ilgtermiņā nodrošina visefektīvāko un naudas ziņā izdevīgāko risinājumu. Runājot par “Ramans un Partneri”, esiet droši, ka darba gaitā mūsu speciālisti ņems vērā visas nianses un Jums svarīgos jautājumus. Mūsu mājas lapā jūs varat iepazīties ar mūsu sniegtajiem pakalpojumiem un izvēlēties Jums piemērotāko.